Šiame straipsnyje pasidalinsime penkiais saugaus naršymo internete patarimais. Aptarsime įvairius būdus, kaip naudotojai/vartotojai gali apsaugoti asmeninius duomenis, užtikrinti saugumą ir išvengti istorijos, kuri gali būti panaudota prieš juos.
Kai prasidėjo 2020 m. internetas užimė didžiąją dalį mūsų gyvenio, o COVID-19 pandemija užtikrino jo, kaip neginčijamos naudingosios priemonės, padėtį. Nesvarbu, ar dirbate savo darbą, ar palaikote ryšį su draugais, ar perkate reikmenis, interneto pasaulis gali būti vienintelė perspektyvi galimybė – ir tai kelia nerimą tiems, kurie rūpinasi saugumu.
Tikėtina, kad skaitmeninėje erdvėje susieta daugybė jūsų gyvenimo elementų, ir vos viena silpna grandis gali sukelti viso to griūtį. Kas nutiks, jei kas nors gaus prieigą prie svarbiausios paskyros, pavyzdžiui, „Google”? Tada jis gali pakenkti visoms jūsų gyvenimo dalims – nuo socialinio kalendoriaus iki finansinės padėties.
Ir dar yra galimybė, kad duomenys bus pavogti arba sąlygos pakeistos atliekant operacijas. Tikrai sunku išvengti mokėjimo internetu, bet ar tikrai žinote, kas vyksta, kai atliekate mokėjimą? Kaip galite būti tikri, kad netapsite sukčiavimo auka?
Šiame įraše aptarsime penkis būdus, kaip galite užtikrinti saugų naršymą internete. Naudodamiesi šiais metodais galite apsaugoti savo duomenis, užtikrinti finansų saugumą ir išvengti istorijos, kuri gali būti panaudota prieš jus. Pereikime prie jų.
Sužinokite daugiau: Verslo komunikacijų saugumas: IT specialistai turi žinoti: ką reikia žinoti IT specialistams?
- Pasirūpinkite, kad visi slaptažodžiai būtų stiprūs
Taip, tai vienas akivaizdžiausių patarimų. Tačiau jis nusipelno būti pirmoje vietoje, nes žmonės, kurie žino, kad turėtų turėti stiprius slaptažodžius, vis tiek suras pasiteisinimų, kodėl vėl ir vėl naudoja tuos pačius trumpus slaptažodžius. Jei norite saugiai naršyti, būtina įprasti naudoti stiprius slaptažodžius.
Šiuo metu tai net nėra sudėtinga. Be to, kad turite naršykles, kurios gali automatiškai generuoti saugius slaptažodžius, galite naudotis tokiomis paslaugomis kaip „LastPass” ir „Password Safe”, kurios gali registruoti visus jūsų slaptažodžius ir saugoti juos už biometrinio autentiškumo nustatymo. Įdiekite tokią paslaugą telefone ir naudokite ją kaip autentifikavimo paslaugą – tai leis užtikrinti didelį patogumą ir puikų saugumą.
- Paslėpkite savo IP adresą naudodami VPN
Kai jungiatės prie interneto, jūsų naudojamas kompiuteris bendrauja per IP adresą, o pagal šį IP adresą galima nustatyti jūsų tapatybę. Laikui bėgant kaupiasi įrašai apie jūsų lankomas svetaines ir atliekamus veiksmus. Tai, žinoma, nėra savaime pavojinga, tačiau vargu ar norite, kad jūsų veiksmai būtų taip sekami (net jei esate visiškai nekaltas).
Laimei, galite saugiai paslėpti savo IP adresą naudodami VPN (virtualųjį privatųjį tinklą). Kai prie interneto jungiatės per VPN, visa jūsų veikla internete nukreipiama per kitame pasaulio krašte esantį IP adresą. Kadangi šis adresas nebus susijęs su jumis, sekimas nekels rūpesčių, o jūs galėsite tiesiog pakeisti adresą, kai tik manysite, kad to reikia.
Aukščiau nurodyti VPN dažniausiai yra mokamos paslaugos, todėl jei norite puikios spartos, turėsite mokėti, tačiau taip pat turite galimybę naudoti nemokamą VPN. Yra rinkinių (pvz., šis sąrašas), padedančių rasti tokį, kuris iš tikrųjų daro tai, ką teigia (daugelis jų nėra itin patikimi ar patikimi), todėl pasidomėkite, jei nenorite išlaidauti papildomam saugumui.
Sužinokite daugiau: 3 didžiausios „Twitter” įsilaužimo pamokos
- Kai įmanoma, naudokite inkognito režimą
Galbūt jau esate susipažinę su inkognito režimu (kitaip dar vadinamu privataus naršymo režimu). Tai naršyklės funkcija, leidžianti atidaryti langą, kuriame tikslingai vengiama sekti duomenis. Ji nesidalys jūsų buvimo vieta, nenaudos naršymo istorijos ir neišsaugos jokių jūsų aplankytų adresų (t. y. pasibaigus naršymo sesijai).
Baigę naršyti, galite tiesiog uždaryti langą ir jis bus pamirštas. Puiku tai, kad dėl inkognito režimo iš esmės nesikeičia jums rodomos reklamos, taip pat neleidžiama atidaryti senų prisijungimų. Jei jums nereikia paleisti konkretaus prisijungimo arba nenorite, kad būtų atnaujinta naršymo istorija, galite juo naudotis dėl papildomo saugumo.
- Prieš pirkdami perskaitykite parduotuvių apžvalgas
Ne visoms internetinėms parduotuvėms galima patikėti savo duomenis (sukčiavimas iš tikrųjų yra gana dažnas). Jei ieškote nišinių produktų už didžiulių svetainių, tokių kaip „Amazon” ir „eBay”, ribų, tikėtina, kad susidursite su tokiomis, kurios nenusipelno jūsų paslaugų. Taigi, ką turėtumėte daryti? Tai labai paprasta: prieš pateikdami užsakymus peržiūrėkite parduotuvių atsiliepimus.
Nepasitikėkite vien tik atsiliepimais pačiose svetainėse. Atlikite keletą jų prekės ženklų pavadinimų ir „atsiliepimai” paieškų ir ieškokite komentarų socialinėje žiniasklaidoje, kad sužinotumėte, ką apie juos sako žmonės. Jei pastebėsite tendenciją, kad socialinės žiniasklaidos naudotojai skundžiasi, jog jų mokėjimai buvo priimti, o produktai nebuvo išsiųsti, venkite jų.
Sužinokite daugiau: 7 būdai, kaip užtikrinti saugų dokumentų valdymą COVID-19 eroje
- Venkite abejotinų nuorodų ir failų
Galiausiai, nors tai dar vienas patarimas, kurį turėjote girdėti anksčiau, turite vengti abejotinų nuorodų ir failų. Kai interneto naudotojai užsikrečia virusais ir kenkėjiškomis programomis, beveik visada taip nutinka dėl to, kad jie spustelėjo ką nors apie tai nepagalvoję. Svetainėse, kuriose yra daug reklamų, dažnai būna daugybė viliojančių raginimų atlikti veiksmus, kurie gali jus apgauti, jei neatkreipiate dėmesio.
Prieš spustelėdami didelį oranžinį mygtuką, patikrinkite, ar tai yra veiksmas, kurio ieškote. Dažna gudrybė yra ta, kad norimas veiksmas yra daug mažesnė ir ne tokia akivaizdi nuoroda, esanti šalia to mygtuko. Taip galiausiai pasieksite tą nuorodą, bet ne anksčiau, nei išbandysite mygtuką ir gausite atsisiųsti tai, ko niekada nenorėjote.
Jei kas nors pradedama atsisiųsti, o jūs nesate visiškai tikri, kad to norite, atšaukite atsisiuntimą arba suraskite failą ir jį ištrinkite. O jei patekote į svetainę su keistu URL adresu ir forma, kurioje bandoma paimti jūsų prisijungimo prie ko nors duomenis, tiesiog palikite svetainę. Neprivalote joje pasilikti.
Apibendrinant galima pasakyti, kad saugiai naršyti nėra taip sunku ar sudėtinga, kaip daugelis mano, tačiau tam reikia disciplinos ir nuoseklumo. Jei pasirinksite tinkamus slaptažodžius, naudosite VPN ir inkognito režimą, kad paslėptumėte savo veiklą, ir laikysitės patikimų svetainių ir nuorodų, viskas turėtų būti gerai.